Gryf prosty- co warto o nim wiedzieć?

W treningu siłowym niezbędne są ćwiczenia ze sztangą klasyczną. Dlatego, aby efektywnie ćwiczyć, musimy zaopatrzyć się właśnie w ten sprzęt.

W celu podniesienia poziomu swojego treningu warto wiedzieć kilka rzeczy o gryfie prostym.

Gryf prosty (co musisz wiedzieć)– co warto o nim wiedzieć?

Najpopularniejszym rodzajem sztangi, jest właśnie gryf prosty. 

W standardowym rozmiarze jest długi na 220 cm i waży 20 kg. Taki wariant jest nazywany sztangą olimpijską męska. To właśnie o tej wersji zazwyczaj myślimy, gdy mówimy o gryfie. Jest to najczęściej spotykana sztanga na siłowni.

Damska wersja ma nieco mniejsze wymiary. Długość wynosi 210 cm, a waga jest równa 15 kg. Bardzo często jest mylona z 20-kilogramowym wariantem i zdarza się, że omyłkowo sięgniemy po tę damską. Z biegiem czasu i nabraniem doświadczenia na siłowni, będziemy je bezproblemowo rozróżniać.

Na siłowniach spotkamy wiele różnych sztang o innych wymiarach. Natomiast to właśnie te wersje spotykamy na zdecydowanej większości zawodów siłowych takich jak trójbój czy dwubój.

Gryf prosty i jego zalety.

Większość osób podczas wykonywania ćwiczeń sięga właśnie po gryf prosty. Stoją za tym plusy, które wynikają z jego użytkowania. 

Wszechstronność

 Niewątpliwa zaleta gryfu prostego. Cały nasz trening, z łatwością wykonamy za jego pomocą, nie ruszając hantli czy kegli. Możemy wykonać takie ćwiczenia jak:

– Wyciskanie na ławce poziomej

-Przysiad

-Martwy ciąg

-Wyciskanie żołnierskie

-Uginanie na biceps

-Podrzut

-Rwanie

Nie są to oczywiście jedyne ćwiczenia, które możemy wykonywać za pomocą sztangi. Dzięki niej możemy zaangażować każdą partię mięśniową i wykonać trening całego ciała z jej pomocą.

Popularność

Fakt, że gryf jest spotykany zarówno na każdej siłowni, jak i na praktycznie każdych zawodach, znacząco wpływa na jego korzyść. Dzięki temu, na siłowni trenując sztangą o tych samych wymiarach co na zawodach, możemy lepiej przygotować się do rywalizacji. Jest on na tyle powszechny, że nie zależnie od tego, na jaką siłownię się udajemy, zawsze znajdzie się tam 20-kilogramowa sztanga.

Wytrzymałość

Dobrze wykonane gryfy proste, są niezwykle wytrzymałe. Nie uszkodzą się po zrzuceniu ich z wysokości. Przy dużych ciężarach nie zmienią swojego kształtu na stałe, mogą się jedynie wygiąć na czas ruchu podczas dużego obciążenia. Najbardziej odpornymi będą oczywiście 20-kilogramowe gryfy.

Czy warto kupić gryf prosty?

Jeżeli chcesz zbudować swoją domową siłownię, sztanga prosta będzie niezbędna. Stosowana może być w ogromnej ilości ćwiczeń i pozwoli nam na wykonanie dobrego treningu siłowego. Jej wytrzymałość i popularność również są dużymi zaletami.

Dlatego posiadanie gryfu prostego na swojej siłowni jest niezbędne i zdecydowanie warto go kupić.