Gryf do ćwiczeń – jaki wybrać?

Ćwiczenia ze sztangą zalecane są tym osobom, którym zależy na wzmocnieniu i rozbudowie mięśni, zmniejszeniu tkanki tłuszczowej i na nadaniu sylwetce nieco bardziej atletycznej formy. Aby jednak osiągnąć postawiony sobie cel, ćwiczenia muszą być wykonywane w sposób prawidłowy. Pod tym kątem niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego obciążenia oraz zastosowanie właściwego gryfu. Na jaki zatem gryf do ćwiczeń ze sztangą się zdecydować?

Jak właściwie dobrać gryf do ćwiczeń?

Wiele osób, które dopiero zaczyna swoją przygodę z treningiem ze sztangą, zastanawia się w jaki sposób właściwie dobrać gryf do ćwiczeń. Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy tu od różnych czynników. Przede wszystkim wybór odpowiedniego gryfu uzależniony jest od celu, jaki chce się osiągnąć dzięki treningowi. Istotne jest również to, na jakiej partii mięśni chcemy się skoncentrować podczas ćwiczeń. Nie bez znaczenia jest także stopień zaawansowania osoby ćwiczącej. Mowa tu o treningu ze sztangą.

Jaki rodzaj gryfu do ćwiczeń wybrać?

Obecnie wyróżnić można kilka rodzajów gryfu do ćwiczeń ze sztangą. W szczególności wskazać trzeba tu na gryf prosty, gryf łamany, tzw. kratownicę oraz krótki gryf prosty do 20% taniej. Wśród wymienionych gryfów największą popularnością cieszy się w szczególności ten pierwszy. Gryf prosty jest bowiem gryfem najbardziej klasycznym. Jego zaletą jest z pewnością to, że może być on wykorzystywany do ćwiczeń na różne partie ciała. Mowa tu zarówno o klatce piersiowej, bicepsach, tricepsach, jak i nogach. Gryf prosty idealnie sprawdza się w przypadku wyciskania sztangi w pozycji leżącej, w chwytach szerokim i wąskim. Bardzo dobrze sprawdza się także w martwym ciągu, przysiadach, podrzutach, uginania ramion, a także wiosłowaniu sztangi w opadzie. Jeśli chodzi o pozostałe rodzaje gryfu, to ich zastosowanie jest nieco mniejsze.

Jak dobrać długość gryfu?

Niezwykle istotny jest także dobór odpowiedniej długości gryfu. Powszechnie mówi się o gryfach długich i krótszych. Taki podział jednak nie wyczerpuje tematu. W sklepach ze sprzętem do ćwiczeń dostępne są gryfy o długości od ok. 120 do 220 cm. Jaka długość będzie najbardziej optymalna? Jeśli podczas treningu chce się przede wszystkim wykonywać ruchy szybkie, to bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku gryf o długości 120 – 150 cm. Podobnie będzie w przypadku ćwiczeń polegających na wolnych wykrokach z lekkim obciążeniem na barkach. Z kolei, jeśli chodzi o dłuższe gryfy, 180 – 220 cm, to te świetnie sprawdzą się w ćwiczeniach wykonywanych w przysiadach, na siedząco i na leżąco.