Co musisz wiedzieć o sztangach treningowych?

Sztangi treningowe to podstawowe wyposażenie domowych siłowni i profesjonalnych obiektów. Dobra sztanga do ćwiczeń urozmaici twoje treningi i wprowadzi do nich pierwiastek nowości, co pozytywnie wpłynie na efekty ćwiczeń. Dlaczego? Bo wybije twoje mięśnie z rutyny i zmusi je do działania wymagającego innego zakresu ruchu czy też większej siły. Aby jednak nowy przyrząd przyniósł faktyczne efekty, należy dobrze wybrać. Jednym z polecanych produktów treningowych dla początkujących i tych bardziej zaawansowanych jest gryf prosty. W jakich treningach nam pomoże? I jak wykorzystamy go w trakcie siłowych ćwiczeń? 

Doświadczenie i poziom treningowy

Podstawowym czynnikiem, na który ćwiczący lub ćwicząca powinni zwrócić uwagę, jest ich aktualny poziom doświadczenia i umiejętności. Pokrótce, należy mierzyć siły na zamiary, tak więc najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór lżejszej i mniejszej sztangi. Przynajmniej na początku. Wraz z rozwojem doświadczenia i wyników treningowych można zacząć myśleć o bardziej zaawansowanym, ale też i droższym sprzęcie. Jeśli zależy nam na opłacalnej inwestycji, warto wybrać te urządzenia i akcesoria na siłownię, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością. Dlaczego gryf prosty okaże się lepszym zakupem od gryfu łamanego? Bo gryf prosty to podstawowe i wielofunkcyjne narzędzie, które pozwoli nam trenować górne partie ciała, takie jak: plecy, barki czy klatka piersiowa.

Nadgarstek a gryf prosty

Ci, którzy mają problem ze słabymi mięśniami nadgarstków lub zmagają się z jakąś kontuzją tej części ciała, powinni uważać z wykorzystaniem gryfu prostego. A to dlatego, że niektóre ćwiczenia mocno angażują, a za tym i obciążają nadgarstek, co może wiązać się z większym dyskomfortem w trakcie treningu. Jeśli nie wiemy, jaką sztangę treningową wybrać na początek, warto polecić się bardziej doświadczonych kolegów lub przejrzeć poradniki dostępne w sieci. Nie można zapominać i o tym, że sam gryf musi być dobrze dopasowany do obciążenia. Zbyt lekki i słaby nie tylko zwiększy nasz dyskomfort w trakcie podnoszenia ciężarów, ale przede wszystkim wiązać się będzie z zagrożeniem naszego zdrowia. Niedopasowany gryf może się po prostu złamać. 

Najważniejsze informacje na temat sztang treningowych:

– to podstawowe narzędzia przy treningu siłowym,

– wykorzystamy je na profesjonalnych siłowniach, jak i w domu,

– świetne urozmaicenie ćwiczeń i wprowadzenie do nich nowych bodźców,

– gryf prosty pozwala na trening górnych partii ciała,

– do wyboru mamy różne rozmiary gryfów oraz ich długości.